25.32℃ açık
Çanakkale Hava Durumu

Gündem

DÖNÜŞÜMÜN MİMARI KALE BAYAR

26 Mayıs 2016 09:26

Çanakkale’de Kentsel Dönüşümle ilgili ilk start İsmetpaşa’dan başlıyor. Açılan ihaleyi Kale Bayar İnşaat kazandı. Kentin en köklü inşaat şirketi olarak dev projenin altından başarıyla kalkacaklarını belirten Kale Bayar İnşaatın Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayar “Hedefimiz, 2001 yılı öncesine ait tüm yapıları yenilemek” dedi.


     “Kentsel Yenileme Kale Bayar’ın”

---Çanakkale’de Kentsel Dönüşümde ilk projenin ihalesi sonuçlandı . İsmetpaşa Mahallesi eski K. Sanayi Yenileme Alanı  ile ihalesini Kale Bayar kazandı.

--İhale sonrası açıklamalarda bulunan Kale Bayar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayar “Bu ihaleyle birlikte önümüze bir hedef koyduk. Çanakkale’de 2001 öncesi kurulan tüm yapılaşmalar depreme dayanıklı, yaşanabilir , rahat ve her türlü konfora sahip şekilde dönüştürülecek. Bu güç ve

 

Çanakkale inşaat sektöründe bir devri kapatıp yeni bir devir açarak Milat yaratan Kale Bayar İnşaatın Kurucusu Mustufa Bayar, belediyenin ‘Eski K. Sanayi Yenileme Alanı’  ihalesini en uygun teklifle kazanarak Kentsel Dönüşümde ilk adımını attı.

İnşaat sektöründe bugüne kadar 2212 adet konut ürettiğini, sahip olduğu makine parkı ve ekipmanla yılda 700 konut üretim kapasitesine eriştiklerini anlatan Bayar “Halkımızdan aldığım güçle kapasiteyi daha da yukarı çekmeyi amaçlıyorum. Çanakkale’de hiç kimse ‘konutum yok’ diyemeyecek” diyerek iddiasını ortaya koydu

“GÜCÜMÜZÜ HALKTAN ALIYORUZ”

Çanakkale’de 10 yıldır inşaat sektörünün içinde yer alan Bayar, en büyük desteği halktan aldıklarını belirterek, başarısının sırrını yenilikçi projeler geliştirmek olduğunu söyledi. Kale Bayar Yönetim Kurulu Başkanı Bayar”  Öncelikle halkımıza teşekkür ediyorum. Halkımızın güvenine layık olmaya çalışıyoruz. Halkımızın verdiği güç ve destek bizi işimize motive ediyor. Kimsenin malında, mülkünde, parasında, pulunda gözümüz yok.Biz işimizi yapıyoruz. Bugünlere gelmemizde en büyük sır, halkın içinde olmak ve halk gibi yaşayarak mütevazi ölçülerde hareket etmemiz. Başarının kaynağı ise; çalışmak, daha çok çalışma ve halkın beklentisi olan projeleri keşfedip üzerinde kafa yormak. Halk bize güveniyor, biz halkımıza güveniyoruz. Bakın ben geceleri çok az uyuyan bir insanım. Sabah ilk işim inşaat sahalarını gezmek. Hatta bazen, çoğu zaman da diyebilirim; inşaat sahalarındayım. Yapılan işleri denetler varsa aksaklık mutlaka uyarırım. Başarıda bu da bir etken.” dedi.

 

 

“Hafriyat, temel kazısı gibi inşaatın olmazsa olması her türlü ekipmana sahibiz. Şirketimiz bünyesinde plakalı 31 adet filoya sahibiz. Kepçesi, grayderi neye ihtiyaç duyuluyorsa kendi şirket bünyemizdeki makine parkı ile yapıyoruz bunları.”

 

Güçlü sermaye ile her proje ve taahhüdün altından başarıyla kalktıklarını belirten Bayar “Bizim şirketimizin ödenmiş sermayesi 23 milyon TL. Eski para birimiyle 23 trilyon. Yıllık yaklaşık 30 milyon T.L yani eski para birimiyle 30 trilyona yakın ciromuz bulunuyor. Tam 500 haneye iş, aş, ekmek veriyoruz. Çanakkale’nin nüfusunu 120 bin olarak kabul ettiğimizde, şirketimizden yaklaşık 2-3 bin insan geçim sağlıyor. Merkez nüfusu ile kıyasladığımızda yüzde 60/1 demek. Az bir rakam değil. Merkeze bağlı bir köyde bile bu kadar büyük nüfus bulamazsınız.  Hafriyat, temel kazısı gibi inşaatın olmazsa olması her türlü ekipmanımız mevcut. Şirketimiz bünyesinde plakalı 31 adet filoya sahibiz. Kepçesi, grayderi neye ihtiyaç duyuluyorsa kendi şirket bünyemizdeki makine parkı ile yapıyoruz bunları. Biz mimarı, mühendisi, teknik elamanı dahil büyük bir aileyiz. Makine parkına da aile gibi bakıyoruz ve projelerimizle de Çanakkale inşaat sektöründe yeni bir çığır açtık”dedi.

 

Tamamlanıp teslim edilmiş 2212 konut yaptık. Yıllık konut üretimimiz ise 700 civarında. Bu sayıyı ileriki yıllarda daha da yukarı çekmeyi amaçlıyoruz. Bizde bu güç var. Tamamladığımız ve teslim ettiğimiz konutlarla ilgili sahipleri bizi her zaman ailemizin ferdi gibi kabul ettiği için görüşüp sohbet ederiz. ”

 

 “Kentsel Yenileme, yap-sat, inşaat taahhütle ilgili her yerde varlığımızı sürdüreceğiz. Evet Kentsel Yenilemeyi çok istiyoruz çünkü biraz önce dediğim gibi Çanakkale’nin buna ihtiyacı var. İstiyoruz ki, insanlar deprem kaygısı yaşamasın”

 

Çanakkale’nin deprem kuşağında bulunduğunu hatırlatan Kale Bayar İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayar, Kentsel Dönüşümde de iddialı olduklarını ve ilk projeye önümüzdeki günlerde başlayacaklarını söyledi. Bayar “Çanakkale biliyorsunuz 1. Derece deprem kuşağında. Çanakkale’de inşaat dönemselliğini 2007 öncesini ayırmak zorundayız. Nedir bu? Yapı denetim öncesi ve sonrası. 2001 yılı öncesi ne kadar yapı varsa hepsini yenilemek durumundayız. Bugünkü denetimler insan can ve mal güvenliği açısından çok önemli teknik donanımlar taşıyor. Bu nedenle Kentsel Dönüşüm projelerine girmeyi düşünüyoruz. Ortaya koyduğumuz iddiaya bağlı olarak girdiğimiz ilk ihalede alnımızın akıyla çıktık. İki firma girdi ihaleye ve ihale bizim 16 milyon 57 bin TL teklifimizle Kale Bayar İnşaat olarak aldık. 21 bin 525 metrekare alan üzerine yapılacak. Adı da eski K. Sanayi Yenileme Alanı. Kat karşılığı aldık ihaleyi.Burada işyerleri, yaşam alanları, kısacası tüm sosyal donatılar mevcut olup örnek bir projeyi inşa edeceğiz. Çanakkale’de bir benzeri yok.  Kentsel Yenileme, yap-sat, inşaat taahhütle ilgili her yerde varlığımızı sürdüreceğiz. Evet Kentsel Yenilemeyi çok istiyoruz çünkü biraz önce dediğim gibi Çanakkale’nin buna ihtiyacı var. İstiyoruz ki, insanlar çağdaş mekanlarda depremde yıkılma kayıgısı taşımayan konutlarda sağlıklı yaşam sürsün. “ diye sürdürdü.

“Maliyet ne ise onun az bir üzeri kar ile satıyoruz. İnşaat sektörüne gireyim de çok para kazanayım devri bitti. Eğer Milat kabul etmek gerekiyorsa ve aşırı kar marjı devri kapanarak yeni bir milat başlamıştır”

 

Sektörde yeni bir milat başlattıklarını vurgulayan Bayar “İnşaat sektöründe aşırı kar dönemini kapattık. Bir daha açılmamak üzere kapatan biz olduk. Üçe mal ettiği bir konutu 10,20’ye satmak devri bitti. Eğer bunun adı bir milat ise evet bu miladı başlatan bir olduk.10 yıl önce biz sektöre ayağımızı attığımızda dedik ki; insanları sıkmadan ödeyebilecekleri ölçüde konut sahibi yapacağız. Az maliyet, çok kar yok artık. Sektörde ayakta kalmak isteyen, bizim getirdiğimiz anlayışı benimserse kalır. Yoksa silinip gider. Biz kalıcı olma adına bu politikamızdan asla taviz vermeyeceğiz. Çanakkale’nin neresinde olursa olsun. Maliyetin üzerine cüzi kar koyup satıyoruz. İnsanlara su satmıyoruz. Denizi görüyor diye fiyatı misli,misli katlamıyoruz. Maliyet ne ise onun az bir üzeri kar ile satıyoruz. İnşaat sektörüne gireyim de çok para kazanayım devri bitti, bitmek üzere. “ dedi.   Haber Merkezi

 

 

 


İlginizi Çekebilir